Constantin Popovici a terminat pe 5 ultima etapă din Seria Mondială Red Bull Cliff Diving cu o săritură executată în premieră

0
24
Constantin Popovici - Red Bull Cliff Diving

Constantin Popovici, primul român care a participat la o etapă din Seria Mondială Red Bull Cliff Diving, a încheiat ultima etapă a sezonului cu un rezultat excelent.

O săritură execută în premieră, cu un grad de dificultate foarte mare de 5,2, i-a asigurat sportivului român clasarea pe poziția a cincea.

Constantin Popovici, 29 de ani, a terminat ultima etapă a sezonului din Seria Mondială Red Bull Cliff Diving cu o săritură de excepție, executată în premieră mondială, ceea ce i-a asigurat în final poziția a cincea în runda de la Polignano a Mare, din Italia.

După primele 3 sărituri, Constantin Popovici se afla pe pozția a zecea, dar în runda finală a ales o săritură cu un grad de dificultate de 5,2 pe care a executat-o în premieră într-o competiție mondială. Executarea excelentă a săriturii cu cel mai mare grad de dificultate din runda finală, i-a adus sportivului român o clasare în top 5 la etapa din Italia.

Constantin Popovici a avut o săritură cu desprindere din mâini, compusă din 3,5 sommersault, 2 twist și pike, pentru care a primit 140,40 de puncte, adunând în total 375,20 de puncte. La finalul sezonului, după trei participări cu wild card în Seria Mondială Red Bull Cliff Diving, sportivul român ocupă poziția a 11-a în clasamentul general cu un total de 170 de puncte.

“Este pentru prima oară când sar aici la Polignano a Mare. A fost o atmosferă incredibilă și mă bucur că am terminat cu un rezultat foarte bun. Ultima săritură a fost o premieră atât pentru mine, cât și în competiție, și a ieșit totul perfect”, a spus Constantin Popovici.

Anul acesta, în Seria Mondială Red Bull Cliff Diving a participat la o etapă și Cătălin Preda, iar cu cele 130 de puncte adunate cu locul 3 la Mostar, ocupă poziția a 12-a în clasamentul final al competiției.

În lupta pentru titlu, britanicul Gary Hunt a reușit să-și treacă în palmares cel de-al șaptelea trofeu King Kahekili cu o evoluție excelentă în runda finală în fața a peste 7.000 de spectatori. Podiumul a fost completat de americanul Seven LoBue și de mexicanul Jonathan Paredes.

Garry Hunt a avut două sărituri, cu un grad de dificultate mare, executate perfect și asta i-a adus în Italia cea de-a 34-a victorie de etapă din Seria Mondială Red Bull Cliff Diving. Pentru Garry Hunt acesta a fost cel de-al șaptelea titlu în istoria de 10 ani a celei mai spectaculoase competiții de high diving din lume.

După ultima etapă a sezonului se cunosc și sportivii care se califică automat pentru sezonul 2019. Aceștia sunt primii patru din clasamentul general, plus David Colturi, care beneficiază de o excepție din cauza accidentării sale.

Restul de locuri permanente se vor completa în urma rezultatelor obținute la Cupa Mondială FINA din noiembrie, conform sistemului mondial de punctaj.